Hava Durumu

:

:

:

10 Aralık İnsan Hakları Günü Tarsus’ta da kutlandı

10 Aralık 2019 Salı 10:32

HABERSPOTU.COM- Kaymakam Kadir Sertel Otcu Gazetecilere yaptığı açıklamada, Basın mensuplarının yazdıklarının da insan hakları ihlallerini kamuoyuna yansıttıklarını belirterek, “Gazetecilerin kentin sorunlarını dile getirmeleri , insan hakları ihlallerini gündeme getirmek demektir. Bu anlamda siz basın mensuplarına duyarlılığınızdan ve sorunları dile getirmenizden dolayı teşekkür ediyoruz

10 Aralık İnsan Hakları Günü Tarsus’ta da kutlandı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- Tarsus’ta 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve İnsan Hakları Haftası nedeniyle ilçe İnsan Hakları Kurulu tarafında kutlama etkinliği düzenlendi.

Cumhuriyet alanındaki etkinlikte Kaymakam Kadir Sertel Otcu ve İnsan Hakları Kurulu üyesi 2 kişi tarafından Atatürk anıtına çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Etkinliğe Kaymakam Kadir Sertel Otcu, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Nevzat Çetin, MHP ilçe Başkanı Ertuğrul Bodur ve CHP ilçe yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Otcu burada Gazetecilere yaptığı açıklamada, Basın mensuplarının yazdıklarının da insan hakları ihlallerini kamuoyuna yansıttıklarını belirterek, “Gazetecilerin kentin sorunlarını dile getirmeleri , insan hakları ihlallerini gündeme getirmek demektir. Bu anlamda siz basın mensuplarına duyarlılığınızdan ve sorunları dile getirmenizden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

İnsan haklarının, dünya kamuoyunu meşgul eden en önemli konuların başında geldiğini, 1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi" ile insan hak ve özgürlüklerinin genel çerçevesinin  belirlendiğini belirten Kaymakam Otcu, “Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz; gerek Birleşmiş Milletler, gerekse Avrupa Konseyi nezdinde insan hakları sözleşmelerinin büyük bölümüne taraf olmuştur. Demokratik ülke olmanın temel göstergelerinden birisi olan insan haklarının korunması ve geliştirilmesi hususu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile güvence altına alınmıştır. Vatandaşlarımız arasında din, dil, ırk gibi ayrımlar yapılmadan herkesin hak ve özgürlüklerden eşit şekilde faydalanmaları için ülkemizde son yıllarda önemli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemelerin uygulanması, varsa hak ihlallerinin önlenmesi ve halkımızın özgürlükler konusunda bilgilendirilmesi için kurulan Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığına bağlı İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları oluşturulmuştur. Kamu görevlilerinin yanı sıra çoğunlukla sivil toplum temsilcilerinin de görev yaptığı bu kurullar önemli görevler ifa etmektedir. Artık dünyada ve ülkemizde insan hakları konusu, klasik hakların dışına çıkarak ekonomiden-sağlığın korunmasına, eğitimden-haberleşmeye kadar, hatta çevrenin korunmasına kadar geniş bir yelpazeyi içine almaktadır. Bizler, adaletli uygulamalarıyla dünyaya örnek olmuş, sevginin ve hoşgörünün kaynağı olan bir milletin nesilleriyiz. Bu nedenle insan haklarının korunmasına her alanda özel önem göstermeliyiz.” dedi.

Etkinliklere daha sonra İstemihan Talay Yatılı Bölge ortaokulu salonunda devam edildi.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv