Hava Durumu

:

:

:

Avrupa'nın En Prestjli Ödülüne Saadet Sayın Layık Görüldü

02 Haziran 2019 Pazar 11:54

HABERSPOTU.COM- TARSUS'ta Saint Paul Anıt Müzesi'nin (Kilise) bitişiğindeki 100 yıllık eski çırçır fabrikasını restore ederek Gözlükule kazıları Araştırma merkezi'ne dönüştüren Yüksek Mimar Saadet Sayın'a Avrupa'nın bu alandaki en prestijli ödülü kabul edilen Avrupa Kültürel Miras Ödülleri/ 2019 Europa Nostra ödülüne layık görüldü.

Avrupa'nın En Prestjli Ödülüne Saadet Sayın Layık Görüldü

HABERSPOTU.COM- TARSUS’ta Saint Paul Anıt Müzesi’nin (Kilise) bitişiğindeki 100 yıllık eski çırçır fabrikasını restore ederek Gözlükule kazıları Araştırma merkezi’ne dönüştüren Yüksek Mimar Saadet Sayın’a Avrupa’nın bu alandaki en prestijli ödülü kabul edilen Avrupa Kültürel Miras Ödülleri/ 2019 Europa Nostra ödülüne layık görüldü.

-SAADET SAYIN ÖDÜL İÇİN NE DEDİ?

Ödül sahibi Restorasyon uzmanı Yüksek Mimar Saadet Sayın, kazandıkları ödül ile ilgili olarak, duygularını ifade ederken, “Avrupa‘nın alanında en prestijli ödülü kabul edilen Europa Nostra Ödülü’ne 2019 yılında Koruma Dalı’nda  layık görülen Boğaziçi Üniversitesi Tarsus Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi  koruma ve yeniden kullanım proje ve uygulamasının müellifi olarak bu değerli ödülü Türkiye’ye kazandırmış olmanın gururu ve sevincini yaşamaktayız.” dedi ve şunları kaydetti:

“Koruma alanında 30 yıldır hizmet veren ben ve çalışma grubumuz, kültür varlıklarına daima bilimsel ilkeler ve standartlar doğrultusunda müdahale etmeyi amaçladık. Merkez, araştırmacıların ve yerel toplumun ihtiyaçlarını karşılayarak kentin çağdaş yaşamına yeniden entegre edildi. Jüri, yapının en az tarihi kadar orijinal olan yeni işlevine hayran kaldı. Araştırmalar, basit ve işlevsel mimariye sahip yapı kompleksinin Avrupa tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, dönüştürülmüş sanayi miras alanının kentsel alana işlevsel entegrasyonu bulunduğu çevrenin dönüşümüne katkıda bulunmaktadır.

Kompleksin enerji ihtiyaçları için geliştirilen yenilikçi teknolojiler, kültürel miras alanlarının sürdürülebilir dönüşümü için bir model oluşturmuş, kazı ekibi tarafından eserleri temizlemek için kullanılabilecek yağmur suyunu depolamak için yeni bir sistem geliştirilmiştir.  Bunun yanında elektrik ve sıcak su, çatıdaki güneş ve fotovoltaik paneller tarafından sağlanmakta ve bu uygulamalar sayesinde araştırma merkezinin tüm enerji ve sıcak su gereksinimleri güneş enerjisi tarafından karşılanmakta ve böylece kompleksin karbon ayak izini büyük ölçüde azaltmaktadır.  Jüri, “nitelikli malzemelerin kullanıldığı bu müdahale, yapıyı geleceğe taşıyor" diyerek bu yaklaşımın  "21. yüzyılın sürdürülebilirlik gereklilikleri ile baş etme konusunda oldukça iddialı.”

Bu yıl 18 ülkede 27 ödül, koruma, araştırma, üstün hizmet, eğitim ve farkındalık yaratma alanlarında etkileyici çalışmalara verilirken, bu yıl Europa Nostra Ödülü’nü “Koruma” dalında kazananlar arasında Mersin’in Tarsus ilçesinde, Boğaziçi Üniversitesi, Tarsus - Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi koruma ve yeniden kullanım proje ve uygulaması da yer aldı.

Ödüller, 29 Ekim 2019’da Paris’te Avrupa Kültürel Miras Kongresi kapsamında gerçekleşecek olan Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Töreni’nde sahiplerine sunulacak. Öte yandan Avrupa’dan ve dünyanın diğer yerlerinden vatandaşlar Halk Ödülü seçmelerine buradan oy vererek katılabiliyorlar ve kendi ülkelerinden veya başka ülkelerden ödül sahiplerine destekleri harekete geçirerek çoğaltabiliyorlar.

Avrupa’nın çeşitli yerlerinden miras uzmanlarından oluşan bağımsız jüriler 34 Avrupa ülkesindeki kişi ve kurumdan gelen 149 başvuruyu değerlendirdi ve kazananları belirledi.

Aralarında Y. Mimar saadet Sayın'ın da bulunduğu ödül kazananlar, 29 Ekim akşamı Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un himayelerinde Avrupa Komisyoneri Tibor Navracsics ve Maestro Plácido Domingo’nun ev sahipliğinde Avrupa Miras Ödülleri Töreni’nde ödüllendirilecekler.

Yedi büyük ödül sahibinin her biri 10 bin Euro ödüllendirilecek ve ödül töreni Avrupa kurumlarının ve Avrupa üye ülkelerinin temsilcileriyle birlikte Avrupa’nın önde gelen kültürel miras kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşecek.

Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Saadet Sayın yönetiminde, uygulama çalışmaları  SAYKA İnşaat ile gerçekleştirilen proje; kompleksin mimari, mekânsal ve estetik değerlerini ortaya çıkartırken, yapının endüstriyel miras eseri olarak sahip olduğu özgün tarihsel karakterini de koruyor.

Tarsus'ta 19. yüzyıldan kalma terk edilmiş bir çırçır fabrikası, gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonrası, arkeolojik araştırmalar ve halkın katılımı için yeniden tasarlanmış çağdaş bir merkeze ev sahipliği yapıyor.

Geçmişte pamukların tohumlarının ayrıldığı sanayi kompleksi, bugün şehrin merkezinde yer alan Gözlükule höyüğünde araştırmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi kazı ekibine hizmet veriyor. Proje, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve katkıları ve T.C. Kalkınma Bakanlığı fonlarıyla Boğaziçi Üniversitesi tarafından finanse edildi.

Merkez, araştırmacıların ve yerel toplumun ihtiyaçlarını karşılayarak kentin çağdaş yaşamına yeniden entegre edildi. 

Jüri, “yapının en az tarihi kadar orijinal olan yeni işlevine"  hayran kaldığını belirterek,  “Araştırmalar, basit ve işlevsel mimariye sahip yapı kompleksinin Avrupa tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, dönüştürülmüş sanayi miras alanının kentsel alana işlevsel entegrasyonu, bulunduğu çevrenin dönüşümüne katkıda bulunmaktadır” dedi.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv