Hava Durumu

:

:

:

Plantas Crop Genel Müdürü Semra Saydanoğlu Gazetemize Konuştu

23 Kasım 2021 Salı 23:40

HABERSPOTU.COM- Mersin ve Tarsus'ta yaklaşık 20 yıldır tarım sektöründe hizmet veren Plantas Crop Genel Müdürü Ziraat yüksek Mühendisi Semra Dönmez Saydanoğlu ile dünya üzerinde önemi giderek artan tarım, üretim, gıda üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Kendisi ayrıca bitki besleme uzmanı olan Ziraat Yüksek Mühendisi Semra Saydanoğlu bu konulardaki bilgi birikimini ve yapılması gerekenleri gazetemiz ile paylaştı.

Plantas Crop Genel Müdürü Semra Saydanoğlu Gazetemize Konuştu

NESLİHAN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- Mersin ve Tarsus'ta yaklaşık 20 yıldır tarım sektöründe hizmet veren Plantas Crop Genel Müdürü Ziraat yüksek Mühendisi Semra Dönmez Saydanoğlu ile dünya üzerinde önemi giderek artan tarım, üretim, gıda üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kendisi ayrıca bitki besleme uzmanı olan Ziraat Yüksek Mühendisi Semra Saydanoğlu bu konulardaki bilgi birikimini ve yapılması gerekenleri gazetemiz ile paylaştı.

Saydanoğlu perakende olarak başladıkları sektörde bir yandan üreticilere hizmet ve danışmanlık sunarken, tarım sektöründeki yanlışlıklar, eksiklikler ve alınması gereken önlemlere daha ciddi eğinilmesi gerektiğini fark etmiş, uzun Arge çalışmaları sonunda temiz hammadde ve üstün kaliteli teknolojilerle gübre üreten Hollandalı Hartiland firmasıyla ilk iş akdini imzalamış ve ithalata başlamıştır.

Saydanoğlu, “Misyonumuz nasıl daha çok kazanırım değil, nasıl daha faydalı şeyleri ülkemize kazandırırız” zihniyetiyle hareket ettiklerini dile getirdi.

“Sürdürülebilir tarım için topraklarımızı ve ürünlerimizi koruma altına almamız gerekir. Topraklarımızı kaybetmek üzereyiz. Gittikçe verimsizleşiyor, fakirleşiyor. Bunun önüne geçmek için aşırı gübrelemeden kaçınmamız gerekir. Çünkü alışılagelmiş gübrelerin içinde solvent adı altında kireç, kalsit gibi maddeler bulunmaktadır. bunlar topraklarımız için tehlike arz etmektedir” diyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

Yeterli ve dengeli besleme adına başlattıkları ar-ge çalışmaları sonucunda Hollanda'da Hortiland, İspanya'da Mapryser, Hindistan'da Agri Life, İtalya'da fcp, yine İtalya'da Solagro firmalarıyla işbirliği içinde sürekli gelişen ürün portföyü ile Türk tarımına hizmet vermeye devam etmekte olduklarını belirten Saydanoğlu, ayrıca Dual Green Mikroorganizma aşılı gübreyi Türkiye'ye kazandıran ilk firma olduklarını, böylece bu hem topraktaki mikroorganizmayı zenginleştiriyor, hem de bitkiden maksimum verim almayı sağladıklarını belirterek, “Amacımız topraklarımızda daha az, fakat daha kaliteli ve etkili gübreler kullanmaktır. Bunun için yaklaşık 7 yıldır bir İtalyan firması ile işbirliği içerisinde Micron çaplı mikrogranül gübre (Süper Power Plus) adlı gübreyi ithal ediyor ve kullandırıyoruz. Böylelikle topraklarımızda aşırı ve gereksiz gübrelemenin önüne geçtik” dedi.

Saydanoğlu bu gübrelerin faydalarını ise şöyle sıraladı:

1-Topraklarımızda 40 kilo ile 60 kilo arası kullanılan kimyasal gübrelerin yerine onda biri civarında 4-5 kilo mikrogranül gübre kullanarak topraklarımızı Çoraklaştırmaktan kurtarıyoruz.

2- Artan gübre maliyetlerine çok güzel bir alternatiftir. Çünkü Süper Power Plus mikrogranül gübreyi kullanarak maliyetimiz yaklaşık yarı yarıya düşmektedir.

3- Mikrogranül gübrenin her bir zerresinin bitki tarafından alınımı sağlandığından neredeyse gübrede kaybımız sıfırdır. Diğer gübrelerde yaklaşık yüzde 65 kayıp söz konusudur.

4- Bununla birlikte mahsulün üzere yaklaşık yüzde 25 ila yüzde 30 verim artışı sağlanmaktadır.

5- Mahsulünüzün hasadında bir hafta erkencilik sağlamaktadır. Bu da bitkilerde ciddi bir kazançtır.

Sayın Semra Saydanoğlu topraklarımızı mikroorganizmalarla zenginleştirmek adına gübrede ikinci hamle olarak aşılı gübre ithal etmeye başladıklarını dile getirirken, Mikroorganizma aşılı taban gübresinin özelliklerini ve faydalarını ise şöyle sıralıyor:

“Bitkinin daha iyi bir kök sistemine sahip olup hastalıklara daha az yakalanmaktadırlar.

4 çeşit Mikroorganizma ile aşılanan gübrenin ayrıca toprakta bağlı bulunan kimyasalları da aktif hale getirdiğini vurgulayan sayın Saydanoğlu, ayrıca yıllar öncesinden ileriyi görerek başlattıkları organik ilaç olayında da çok güzel bir başarı ivmesi yakaladıklarını söylüyor.

“Nematod adını verdiğimiz bazı çevreler kök uru, kök kanseri diye nitelerler. Yıllarca çiftçilerimiz mecbur kaldıkları için çok ağır (insan sağlığına aşırı zararlı) kimyasallarla çözmeye çalıştılar. Biz bunun üzerine yıllarca çalıştık ve şu an (Nantoxic) yani içinde hiçbir toksik madde bulunmayan bir ilaçla çözüm sağlıyoruz. Üreticilerimiz ve bizleri çok memnun eden bir durum. Bunun yanı sıra tarımda sorun olan diğer zararlılara karşı da (beyaz sinek, Akdeniz meyve sineği, thrips hasta böceği, kırmızı örümcek, unlu bit) alternatif çözüm sağlayan organik ürünlerimiz mevcuttur. Bunları daha çok üreticimizle buluşturmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Bütün bu çalışmalar çok büyük özveri gerektiriyor. Doğru tektir. Toprak canlıdır. Toprağında bir canlı gibi immün sistemini sağlam ve sağlıklı tutarsanız Mikroorganizmasını güçlendirirseniz onun da size geri dönüşü mükemmel olur” diyen Sayın Saydanoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben bir memleket sevdalısıyım Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine jeopolitik konum itibariyle bir cennettir. Her bölgemizde farklı ürün desenlerimiz mevcuttur. Çukurova’mız narenciye, tarla, sebze-meyve, Ege ve Marmara yine tarla, meyve-sebze, İç Anadolu muz ve tahıl ambarı, Karadeniz’imiz fındık, tarla bitkileri, çay, Orta Anadolu Hububat, Elma Patates, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu her türlü tarla bitki yetiştiriciliğine uygun mümbit topraklar. Demem o ki ülke olarak doğru tarım politikalarıyla hem çok iyi bir mahsul, hem de çok iyi bir kazanç elde etmemiz kaçınılmazdır. İşte o zaman gelişmekte olan ülkeler safına değil, gelişmiş ülkeler safına gireriz."

 
 
 
 
 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.