Hava Durumu

:

:

:

Tarsus Belediyesi Uluslararası Tarım Çalıştay'ına Yoğun İlgi

11 Kasım 2021 Perşembe 13:28

HABERSPOTU.COM- Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Belediye Meclis salonunda başlayan uluslar arası Tarım Çalıştay'ının açılışında yaptığı konuşmada, Tarsus'un bereketli topraklar üzerinde kurulu 10 bin yıllık kadim bir kent olduğunu belirterek, “Tarsus, sadece anadolunun değil, dünyanın en önemli kentlerinden birisidir. Tarsus çalışkanlığı ve üretkenliğiyle bilinen bir tarım ve ticaret kenti. Bereketli topraklarıyla bir milyon dekar alanın üzerinde tarım yapılan son derece önemli bir şehir. Tarsus aynı zamanda medeniyetin başkenti olarak gurur duyduğumuz bir kent ve biz yerel yönetim olarak Ata tohumlarını üreterek, ürettiğimiz fideleri üreticilerimize

Tarsus Belediyesi Uluslararası Tarım Çalıştay'ına Yoğun İlgi

NESLİHAN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- Mersin’in Tarsus ilçe Belediyesi tarafından bölgede ilk kez düzenlenen Uluslar arası Tarım Çalıştay’ı başladı.

Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Belediye Meclis salonunda başlayan uluslar arası Tarım Çalıştay’ının açılışında yaptığı konuşmada, Tarsus’un bereketli topraklar üzerinde kurulu 10 bin yıllık kadim bir kent olduğunu belirterek, “Tarsus, sadece anadolunun değil, dünyanın en önemli kentlerinden birisidir. Tarsus çalışkanlığı ve üretkenliğiyle bilinen bir tarım ve ticaret kenti. Bereketli topraklarıyla bir milyon dekar alanın üzerinde tarım yapılan son derece önemli bir şehir. Tarsus aynı zamanda medeniyetin başkenti olarak gurur duyduğumuz bir kent ve biz yerel yönetim olarak Ata tohumlarını üreterek, ürettiğimiz fideleri üreticilerimize bedava dağıtarak ve üretilen ürünleri de vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtarak özellikle bu pandemi sürecinde çok önemli bir belediyecilik yapmaktayız. Büyük önder Atatürk’ün çok büyük değer verdiği tarım kentlerinden birisi olan Tarsus’umuzda tarım sektörü ekonomimizin de bel kemiğini teşkil etmektedir. Biz bu düzenlediğimiz uluslar arası Tarım Çalıştayı ile geleceğimize de ışık tutuyoruz” dedi.

TEMA Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Erhan Akça yaptığı konuşmada, bu çalıştay ile geleceğe de ciddi anlamda hazırlık yapılmakta olduğunu vurgulayarak, “Özellikle bu pandemi sürecinde toprak ve tarımın çok büyük önem arz ettiği gerçeğini tüm dünya anlamış oldu. Biz bu vesileyle ülkemizde toprağın, tarımın ve gıdanın ne denli önemli olduğuna dikkat çekecek bu çalıştayın son derece faydalı olacağını ifade ediyoruz” dedi.

Tarsus Belediye Başkan yardımcısı Osman Polat, Tarsus’ta 30 bin üreticinin çiftçilik yaptığını ve belediye olarak çiftçilere her türlü desteği vermekte olduklarını belirterek, eğiten ve üreten bir yerel yönetim anlayışıyla hizmet vermekte olduklarının altını çizdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, özellikle pandemi sürecinde Büyükşehir belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında vatandaşlara son derece önemli hizmetlerde bulunduklarını vurguladığı konuşmasında, “21. yüzyılda artık savaş çağdışı. Ama görüyoruz ki savunma sanayine çok büyük para harcanıyor. Oysa dünyanın en önemli sorunu tarım ve gıda. Ülkemizde tarıma kifayetsiz bir bütçe ayrılıyor. Tarım olmaz ise insanları kim, nasıl doyuracak? Çin, ABD, Arjantin, Rusya gibi ülkeler ülkelerindeki üreticilere çok büyük destekler veriyor ve çok ciddi ihracatlar yapıyorlar. Sanayi ve teknolojide gelişmiş olan bu ülkeler tarımı çok ciddi oran ve miktarda destekliyor. Bizim ülkemizde de tarım sektörüne yani çiftçilerimize ciddi anlamda destek verilmesi lazım iken bu destek ne yazık ki verilmiyor. Bakın bölgemizde 80’den fazla çeşit ürün yetiştiriliyor. Bizler yerel yönetimler olarak üreticilerimize, köylülerimize elimizden gelen tüm desteği vermeye devam ediyoruz. Bu çalıştayın da bölgemiz tarımının gelişimine önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da konuşmasında, gıda ve ekmeğin yaşam hakkı olduğunu vurguladığı konuşmasında, ülkemizde tarım sektörüne mutlak suretle devletin destek vermesi gerektiğine işaret etti.

Orhan Sarıbal, Türkiye’nin ithalatı teşvik yerine, kendi çiftçilerini destekleyerek üretimi teşvik etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

2 gün sürecek olan uluslar arası Tarım Çalıştay’ında konuşmacılara Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan tarafından çiçek ve plaket takdimi yapıldı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.