Hava Durumu

:

:

:

Tarsus'ta 400 bin dekar taşlık alanda Dikenli İncir Üretilecek

17 Mart 2020 Salı 21:00

HABERSPOTU.COM- TARSUS'ta bulunan 400 bin dekar ekilmeyen taşlık arazilerde Hint İnciri yada diğer adıyla Dikenli İncir yetiştirilmesi için çalışmalar yapılırken, Tarsus'un Dikenli İncir'de üretim üssü olacağı hedefleniyor.

Tarsus'ta 400 bin dekar taşlık alanda Dikenli İncir Üretilecek

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- TARSUS’ta bulunan 400 bin dekar ekilmeyen taşlık arazilerde Hint İnciri yada diğer adıyla Dikenli İncir yetiştirilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarsus ilçe Müdürü Hayri Erdoğan ve Mersin-Tarsus Hint İnciri (Dikenli incir) Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Teke, Akdeniz şeridinde doğada kendiliğinden organik olarak yetişen ve her hangi bir masraf istemeyen ve çok sayıda faydası olduğu bilinen “Dikenli İncir”in ilçeye bağlı 40 köyde kendiliğinden yetiştiğini ve yetiştiği köylerde yaşayanların önemli bir bölümünün geçimini sağlayarak aile bütçelerine katkı sağladığını söyledi.

-Hayri Erdoğan: Ortak Projeler Geliştiriyoruz

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan, geçen yıl kurulan Mersin-Tarsus Hint İnciri Üreticileri Birliği ve Tarsus ve Erdemli Ziraat Odası ile birlikte dikenli incir üretim alanlarının çoğaltılması amacıyla çalışma başlattıklarını, her yılın yaz aylarında hasadı yapılan dikenli incir rekoltesinin şu an itibariyle bin ton olduğunu, ancak üretim alanlarını daha çok yaygınlaştıracaklarını kaydetti.

Günümüzde hasadı yapılan dikenli incirin yaş meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra dondurma, marmelat ve reçel gibi sektörlerde ve kimyevi madde olarak ilaç sanayinde de kullanılmasını istediklerini, bu bitkinin daha çok üretilmesini sağlayıp, sağlık sektörüne kazandırılmasını arzu ettiklerini ve böylece üreticinin daha çok para kazanmasını amaçladıklarını söyledi.

Erdoğan, “Tarsus’ta şu anda 400 bin dekar ekilmeyen veya ekilemeyen taşlık arazi var. Hint inciri zaten taşlık alanda yetişiyor. Dönüme 2.5 ton ürün veriyor. Gübre ve bakım istemiyor. Tamamen organik ve doğal ortamda yetişiyor. Geçen yıl kilosu 2 liradan satıldı.400 bin dekara ekebildiğimiz zaman şu andaki piyasa değeriyle bir milyon 200 bin lira bir getirisi olur. Pazarlama konusunda Birlik Yönetimi ve Tarsus ve Erdemli Ziraat Odası ile birlikte AR-GE çalışması yapıyoruz. Bu konuda dondurma üretimi yapan ciddi firmalar ile görüşmekteyiz. Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren büyük bir dondurma üreticisi firmanın sahipleriyle görüştük. Deneme üretimlerini yapan firma dikenli incir dondurmasının piyasada büyük sükse yapacağını ve ciddi rağbet göreceğini bekliyoruz” dedi.

-Hint İnciri Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Teke: Tarsus'u Üs yapacağız

Hint İnciri Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Teke ise, geçtiğimiz yıllarda Gazi Üniversitesi ve TÜBİTAK’ın işbirliği yaparak Tarsus’taki dikenli incir üretilen bölgelerde incelemelerde bulunduğunu belirterek, dikenli incir konusunda bilimsel çalışmalar yapan bilim insanları ve akademisyenlerle önümüzdeki günlerde bir araya gelerek, dikenli incirin içindeki etkili bileşenleri saptayıp, ürünün standardizasyonunu yapacaklarının altını çizdi.

Geçen yıl Tarsus’un Karayayla köyünde 50 dekar alanda dikenli incir ekimi yaptıklarını ve bu yıl Temmuz ayında burada hasat çalışması yapacaklarını vurgulayan Birlik Başkanı Mustafa Teke, “Dikenli incirin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Tamamen organik olan ve doğal ortamda kendiliğinden yetişen bu ürünün hiçbir masrafı yok. Masrafı sadece hasat edilmesi. Bu ürünün bilimsel araştırmasını yaparak, ülkemize çok ciddi anlamda katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz. Sanayi, Üniversite ve Devlet desteği işbirliği ile dikenli incirin üretim alanlarının arzu edilen hedefe emin adımlarla ulaşılacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Birlik Başkanı Mustafa Teke, önümüzdeki günlerde üretici bazlı yeni ekim plantasyonları yapacaklarını, geçen yıl 50 dekarla başladıkları dikenli incir ekim sahalarını sürdürdükleri AR-GE çalışmalarının tamamlanmasından sonra daha çok alanda yapacaklarını ve taşlık olduğu için kullanılmayan 400 bin dekar alanın dikenli incir için son derece uygun alanlar olduğunu ve üreticileri bu alanlarda dikenli incir ekmeye teşvik edeceklerini belirterek şunları kaydetti:

“Mersin bölgesini Dikenli incirde Türkiye’nin üretim üssü yapmayı planladık. Dikenli incir meyve olarak tüketilmesinin ötesinde toz yada sıvı olarak işlenip özütü yapıldığı takdirde müthiş bir katma değer yaratacak. Bugün Avrupa fuarlarında Türkiye, Mısır, Yunanistan ve İtalyanlar’ın standlarında dikenli incir veya Hint İnciri yoğun ilgi görüyor. Hedefimiz Tarsus’ta kullanılmayan 400 bin dönüm taşlık arazide dikenli incirin üretilmesini sağlamaktır.”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv