Hava Durumu

:

:

:

Tarsus'ta Tarım İşçilerinin Yevmiye Sorunu Neden Çözülmüyor

15 Nisan 2020 Çarşamba 12:03

HABERSPOTU.COM- Tarsus Paketleme Tarım İşçileri Derneği Başkanı Cumali Erbay, tarım sektöründeki işverenleri biraz vicdanlı ve insan sahibi olmaya davet ettiklerini belirterek, “Bakın Adana ve Mersin'de 2019 yılının Ağustos ayından bu yana 88 Tl, fiyat uygulanıyor. Tarsus, Mersin'in bir ilçesi değil mi?

Tarsus'ta Tarım İşçilerinin Yevmiye Sorunu Neden Çözülmüyor

NESLİHAN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- TARSUS’ta tarım sektöründe çalışan işçilerin günlük yevmiyelerinin belirlenmesi amacıyla defalarca bir araya gelerek çözüm arayan işverenler ve Tarsus Paketleme Tarım İşçileri Derneği arasında yapılan toplantılardan olumlu bir sonuç çıkmadı.

Son olarak bir kez daha Tarsus Ziraat Odası’nda düzenlenen ve Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, ilçe Tarım Müdürü Hayri Erdoğan’ın da katıldığı uzlaşma toplantısında da sonuç çıkmayınca Tarsus’ta tarım sektöründe çalışan işçiler ile tarım işçilerini organize eden elcilerin bağlı bulundukları Tarsus Paketleme Tarım İşçileri Derneği, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

Tarım sektöründe faaliyet gösteren işveren konumunda bulunanların elci ücretiyle birlikte 85 lira verme talebinde bulunduklarını belirten Tarsus Paketleme Tarım İşçileri Derneği Yönetim Kurulu  geçen yılın Ağustos ayından bu yana Adana ve Mersin’de yevmiyenin 88 liradan uygulandığına dikkat çekti.

Yönetim kurulu adına bir açıklama yapan Tarsus Paketleme Tarım İşçileri Derneği Başkanı Cumali Erbay ise verilen günlük yevmiye fiyatlarının bugünkü yaşam koşullarında kabul edilmesinin hiç mümkün olmadığını belirterek, “Bizim bu fiyatı kabul etmemiz mümkün değil. Bizim zaten sigortamız ve hiçbir güvencemiz zaten yok. Geçen yıl Nisan ayında en son Kaymakam bey tarım iş kolundaki işverenler ile bizleri bir araya gelip toplantı yapmış ve çözüm yolu bulunmuştu. Nitekim yıllardır tarım işçilerinin yevmiyeleriyle ilgili kararlar işverenler, elciler ve tarım işçilerinin bir araya gelmesiyle ortak bir fiyatta buluşulur ve anlaşılırdı. Ancak henüz anlayamadığımız bir nedenle tarım sektöründeki işverenler, bizlerin günün koşullarına uygun olması gereken fiyatları vermemektedirler. Allah için biraz vicdanlı olsunlar ve tarım işçilerine haklarının verilmesi konusunda duyarlı olsunlar. Bu yevmiyenin ne kadar az olduğunu cümle alem biliyor” dedi.

-Adana ve Mersin’de geçen yıldan bu yana yevmiye 88 Tl

Tarsus Paketleme Tarım İşçileri Derneği Başkanı Cumali Erbay, tarım sektöründeki işverenleri biraz vicdanlı ve insan sahibi olmaya davet ettiklerini belirterek, “Bakın Adana ve Mersin’de 2019 yılının Ağustos ayından bu yana 88 Tl, fiyat uygulanıyor. Tarsus, Mersin’in bir ilçesi değil mi? Mersin ve Adana’daki tarım işçisi ücreti Tarsus’ta neden aynı şekilde uygulanmıyor.” diye konuştu.

Tarsus’ta tarım sektöründe yağmur, çamur, soğuk, sıcak demeden 30 bin tarım işçisi bulunduğunu ifade eden Başkan Cumali Erbay, “Tarımda işçilerin seyrekleme yevmiyesi 01.04.2020 tarihi itibariyle günlük 88 TL (80 TL işçi, 8 TL elçinin), tarımda çalışan işçilerin yevmiyesi de 01.05.2020 tarihinden itibaren 88 TL işçinin, 8 TL elçinin, erkek veymiyesi ise 100 TL (90 TL işçinin, 10 TL elçinin) olacak şekilde belirlenmiştir” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv