Hava Durumu

:

:

:

Tarsus'ta Tüm Odalar Barış Pınarı Harekatına Tam Destek Verdi

16 Ekim 2019 Çarşamba 12:21

HABERSPOTU.COM- Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen destek açıklamasını Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak okurken, Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya da gündeme ilişkin olarak düşüncelerini ifade etti.

Tarsus'ta Tüm Odalar Barış Pınarı Harekatına Tam Destek Verdi

NESLİHAN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- TSK’nın Barış Pınarı Harekâtına Tarsus’taki tüm Meslek Odası Başkanları, sendikalar ile Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları ortak destek açıklaması yaptı.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen destek açıklamasını Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak okurken, Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya da gündeme ilişkin olarak düşüncelerini ifade etti.

Ruhi Koçak, alınan karar gereği 81 ilin oda ve borsalarının Barış Pınarı Harekatı'na destek amacıyla aynı anda ortak açıklama yapmakta olduklarını belirterek, “Cenab-ı  Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın, Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.

81 il’de aynı anda tüm odalar ve borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz.

Türkiye, 9 ekim 2019’da suriye sınırı üzerinde “barış pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.

Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi pkk/pyd/ypg ve deaş gibi terör örgütlerinden temizleyerek, suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.

Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış pınarı harekâtı, evrensel hukuk ve birleşmiş milletler güvelik konseyi terörle mücadele kararları ile BM sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir, dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.

Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. bu terör örgütleri, suriye içinde ve Suriyeliler’e yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. Fırat kalkanı ve zeytin dalı harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bunu hem Fırat kalkanı hem de zeytin dalı harekâtlarında da gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyeliler’in geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk.

Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.

Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki pkk/pyd/ypg ve deaş eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyeliler’in geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.

bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz. Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz.

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv