Hava Durumu

:

:

:

Veyis Avcı, Ziraat Odası Başkanlığına Adaylığını Açıkladı

02 Şubat 2019 Cumartesi 09:53

HABERSPOTU.COM-Tarsus Ziraat Odası Başkan Adayı olan işadamı Veyis Avcı düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını açıkladı.

Veyis Avcı, Ziraat Odası Başkanlığına Adaylığını Açıkladı

NESLİHAN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- Tarsus Ziraat Odası Başkan Adayı olan işadamı Veyis Avcı düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını açıkladı.

 May Life Plaza adlı mekanda gerçekleşen toplantıya çok sayıda muhtar katılırken, Veyis Avcı , kendini anlatan sunumuyla başlayan toplantısında yapacaklarını anlattı.

Veyis Avcı konuşmasında şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere önümüzde 24 Şubat tarihinde yapılacak olan Tarsus Ziraat Odası Başkanlık seçimi var. Şahsım ve yol arkadaşlarımla birlikte, üç yıl öncesinden başlayan bir hazırlık dönemimiz oldu. Bu zaman diliminde araştırmalarımızı yaptık ve dersimize iyi çalıştık.

Sözlerime Türkiye Cumhuriyeti  kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün güzel bir sözü ile başlamak istiyorum. “Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür.” Bizim de hedefimiz bu doğrultuda olacaktır. Atatürk’ten bahsetmişken, önemli bir anısını aktarmak isterim.

Ulu önder ATATÜRK Çukurova’ya incelemelere geldiğinde bir tarlada gezerken bastonunu toprağa batırmış ve hemen geri çekmiş, köylünün dikkatini çekmiş; “Paşam bastonunuzu neden hemen geri çektiniz.” demiş, Gazi’nin cevabı çok ilginç, ” Ya biterse“ demiş. Atamızın bu anısı, ne kadar kadar bereketli topraklar üzerinde yaşadığımızın en net ifadesidir. Topraklarımızın bereketi Allah’tan. Bereketli topraklarımızın solup gitmesine göz yummak ise en büyük hıyanettir. Biz sadece bugünü değil, yarını da şekillendirecek çalışmalar yaparak, gelişmiş medeniyetler arasında zirai kulvarda en önde yerimizi alabiliriz. Neden İspanya, neden İtalya bize örnek gösteriliyor. Biz TÜRKİYE, Biz Tarsus dedirtecek potansiyele fazlasıyla sahibiz. Bizim çiftçimiz adını duyurabilmesi için bu çiftçiye sahip çıkılmadı ki. Çiftçimiz kendini önce Türkiye’de, sonra da Dünyada adını saygınlıkla duyursun. Başarının sırrı YENİLİKCİLİKTEN, GİRİŞİMCİLİKTEN, ve ÇALIŞKANLIKTAN geçer. Bizde, çiftçimizin GELİRİNİ ve YAŞAM STANDARTLARINI arttırmak için bu yola baş koyduk. Hedefimiz NET:VERİMLİLİĞİ ARTTIRMAK! Artık çiftçinin sahipsizliğine son vermek için bugün burada, KARŞINIZDAYIM! Hedefimize giden bu yolda 3 ana proje kolu belirledik. EĞİTİME Yüzümüzü Döneceğiz,  TEKNOLOJİYİ Sahipleneceğiz, PAZARLAMA imkanlarını arttıracak yatırımların ve düzenlemelerin takipçisi olacağız!

Devletimizin tarım araştırma merkezleriyle eğitimler düzenleyeceğiz. Köylerimizde bulunacağız, her köyde aktif rol alacak arkadaşlarımızla, çiftçimizin sorunlarını takip edeceğiz. Biz biriz, ilk çapayı elime aldığımda 10 yaşındaydım. Aynı güneşin altında kavrulduk, aynı sabahın ayazında üşüyerek güne besmeleyle başladık. Dertlerimiz ortak! Amacımız bir! Emeğimizin hakkını alabilmek! Yalnız olmadığınızı sahada görev alacak tarım danışmanlarıyla, mühendislerimizle ve veterinerlerimizle sağlayacağız. Teknik ekibimizin sayısını arttırıp çiftçiye kesintisiz hizmet vermek adına, ekibimizi büyüteceğiz. Yurt dışından teknik donanımı yüksek, tarımsal danışmanlarla çalışabilme alt yapısı için şimdiden görüşmelerine başladık bile. Üretimlerimizin değerini arttıracak, verimlilik araştırmasını ve dünyada yüksek değer gören türlerin tespitini yapacağız. Bir sene para ediyor diye herkesin aynı ürünü ekip, sonu hüsran olan sezonları geride bırakmak için, üretimsel güncel veri havuzu oluşturulmasını sağlayacağız.

Teknolojik ve akademik çalışmalarla üretimi canlandırırken, ürettiğimiz ürünün hakkını, en iyi şekilde alabilmenin yolu da, PAZARLAMAdan geçiyor.

Pazarlama sadece ürünün birinci kalitesini hasat edip satmak değildir. Bir bahçede, tarlada ya da bağda 3 kalite ürün çıkıyor. Biz alt kalite ürünleri sanayide başarılı şekilde değerlendiremedikten sonra, ürettiğimiz ürün yüzümüzü, MAĞLESEF, güldürmüyor. Fiyat regülasyonu ve sanayileşme, tarımın hakkıyla kazanç sağlamasının, kilit noktasıdır. Bir ürünün sanayilik kalitesinin fiyatı, ana ürünün değerini belirleyen esas etmenlerin başında gelir.

Güncel olarak Tarsus’ta yaklaşık 175.000 Ton üzüm yetişmekte. Biz bu ciddi üretimin sanayi alt yapısını canlandırmamız lazım.

Örneğin, Tarsus’taki Suma fabrikası gibi tesislerin kurulmasında öncü olmamız, bunların başındadır. Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ve Tarsus Ticaret Borsası önderliğinde başlatılan, Gıda İhtisas Organize Sanayi bölgesinde, tarımsal ürünlerin değerini arttıracak sanayi girişimcilerine uygun ürünlerin üretimini organize etmek, hem sanayicimize hem de çiftçimize yüksek kazanç sağlayacaktır.

 Bizim üzümümüz, bizim meyvemiz, dış pazardaki rakiplerimiz olan İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerden daha önce yetişiyor.

Biz neden bu erkenciliğin hakkını alamıyoruz, diye durup kendimize sormamız lazım. İspanya’da bugün kooperatifleşme, başarılarının temelini oluşturuyor. Bizde Tarsus’ta kooperatifleşmeyle ve ürünsel kümeleşmeyle kendimizi geliştireceğiz. Tarsus Eshabı Keyf Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 21 köyün bir araya gelmesiyle en güzel örneklerindendir. Artık koltuk, masa sevdası değil millet sevdası gütmenin vakti gelmiştir. Çiftçimizin taşını, toprağa çevirmenin zamanı gelmiştir. Verimliliği arttırmada teknolojik makineleri kullanacağız.

Kendimizi sorgulayacağız, eksiklerimizi bulacağız ve en hızlı şekilde bu eksiklikleri artıya çevirecek hamleler yapacağız.

 Ziraat denildiğinde herkesin aklına ilk tarla tarımı geliyor. Bizim çok değerli hayvansal üretim yapan çiftçilerimiz var. Neden bizim arıcımız, süt üreticimiz, kanatlı hayvan üreticimiz ikinci planda kalıyor. Bugün günlük 60Bin litre süt üreten bir çiftçi grubumuz var. Yaklaşık 42Bin büyük baş, 300Bin küçük baş, 51Bin arı kovanı ve 75milyon kanatlı hayvanımız var.

Ağırlıklı olarak hayvansal üretimimiz dağlık bölgede ve dağınık durumda. Veterinerlik ve mühendislik hizmetini sadece devletin tarım müdürlüklerinden beklemek olmaz. Biz de Ziraat odası olarak hayvansal üretim yapan çiftçimizin yanında olmalıyız. Karantina durumlarında bizde oda olarak veteriner desteği verebilecek bir kadroya sahip olmalıyız. Bugün dünyada bal çok kıymetli bir üründür. Neden Toroslarımızın balının adını güçlendirmiyoruz, neden katma değeri yüksek süt ürünleri üretecek sanayi oluşmasına, ön ayak olmuyoruz. Biz çalışacağız ki üreticimiz kazansın, daha iyi imkanlara sahip, üretim tesislerini yapsın ve bundan herkes yararlansın.

 Tarsus Ziraat Odası, Tarsus’ta yaklaşık aktif 10.000 üyesiyle topluma en çok etki etmesi gereken odadır. Fakat bu önemli sorumluluğun etkisinin, ne  kadarını görebildik? Biz Tarsus’un ekonomisinin çekici lokomotifi olan bir sektörün topluluğuyuz. Bugün biri ev satıyorsa çoğu çiftçiye, bugün biri kıyafet satıyorsa çoğu çiftçiye, BUGÜN biri MAZOT satıyorsa çoğu çiftçiye gidiyor.

Bizim artık etkin bir oda olup, Tarsus’umuzun tüm Sosyal Toplum Kurumlarıyla, belediyesiyle ve devlet birimleriyle entegre olup, Tarsus’umuzun çiftçisine hak ettiği değeri sağlamamız gerekmektedir.

Biz işe daha eğitim sürecinin başındaki çocuklarımızdan başlayacağız. 50 tane başarılı fakat yeterli imkan sahibi olmayan öğrencilerimize Tarsus Ziraat Odası bünyesinden burs sağlayacağız. Bu kazan bizim, bu aşta bizimde tuzumuz olmalı.

BEN BU SORUMLULUĞU ALMAK İÇİN BUGÜN BURADA KARŞINIZDAYIM VE TARSUS ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞINA, siz değerli dostlarımın karşısında talibim! Gelin birlikte çiftçimizi kalkındıralım, gelin birlikte Tarsuslu olmanın haklı gururunu yaşayalım.

Sadece seçimden seçime değil, her gün çiftçimizin yanında olmaya ve Allah nasip ederse elini taşın altına koymaya hazır bir başkan olmaya adayım.”

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv