Hava Durumu

:

:

:

Yılmaz, Başarır'ı İspata Davet Etti

14 Eylül 2020 Pazartesi 14:36

HABERSPOTU.COM- AK Parti Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Mahir Başarır'a ''Doğruluğunu araştırmadan yalan yanlış haberler ile siyaset yapmaya çalışmak, hem siyasete, hem memlekete zarar vereceği gibi, buna alet olanları da kamuoyunun gözünde müfteri, güvenilmez konuma düşürür....

Yılmaz, Başarır'ı İspata Davet Etti

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'dan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın '' Akraba Yandaş atamalar '' iddialarına çok sert ifadelerle yanıt verdi ve ispata davet etti.

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın açıklaması aynen şöyle:

“CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir BAŞARIR ,

Toros Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’ nü ve Mut Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’ nü görevden aldırıp 1. derecede bir akrabamı getirttiğimi iddia etmiştir.

Muhalefetin iktidarı eleştirmesi normaldir, doğru ve adil ise yapıcı, siyasi açıdan da sağlıklıdır.

Ancak doğruluğunu araştırmadan yalan yanlış haberler ile siyaset yapmaya çalışmak, hem siyasete, hem memlekete zarar vereceği gibi, buna alet olanları da kamuoyunun gözünde müfteri, güvenilmez konuma düşürür.

Siyaset hizmette bir araçtır. Ben siyaseti doğrudan ve adaletten şaşmadan, millete hizmet için yapıyorum. Bu uğurda reklam amaçlı kimseye iftira atmadım, kimsenin itibarı ile oynamadım.

Akıl ile birlikte yürütüldüğünde, siyasette heyecan iyi bir şeydir. Bu arkadaşımızın heyecanı aklının önünde seyrediyor olmalı ki, duyduğu bir haberin doğruluğunu dahi araştırmadan, bırakın hukukçu bir Milletvekilliği basiretini, normal bir insanın dahi yaparken çekineceği şeyi hiç düşünmeden konuşup, yapabiliyor. Bu şekilde trol zihniyeti ile hareket etmesini ve yalan, iftira haberlerle ismimi zikretmesini, üstelik iyi bir şey yaptığı zannıyla anında basına servis ederek, iftiralarını kamuoyuna duyurmasını kınıyorum. Bu ne insanlığa, ne hukukçuluğa, ne de milletvekilliğine sığacak bir üslup değildir.

Netice olarak, iddia edilen kişiler hiçbir şekilde uzaktan yakından akrabam ya da yakınım değildir. Yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla, kendisini iddiasını ispata davet ediyor ve derhal cevap bekliyorum.”

-MAHİR BAŞARIR’IN İDDİALARI NEYDİ?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, kentte yer alan tüm kamu hastanelerinin üst düzey yöneticilerinin torpille atamalar olduğunu öne sürdü. Başarır, hastanelere AKP Mersin milletvekilleri ve il ve ilçe yöneticilerinin birinci derecede ki akrabalarının atandığı iddialarını bir soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

“NE AHLAKİ, NE ETİK NE DE VİCDANİDİR”

Konu ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Başarır, “iddialar doğruysa insan sağlığı gibi önemli bir konuda hizmet veren kuruluşlarımızda böylesine torpilli atamaların yapılması endişe vericidir. İktidar partisi kadrolaşma uğruna vatandaşlarımızın sağlığını hiçe saymaktadır. Sağlık Bakanımızın bu konuda gerekli incelemeleri başlatmasını bir an önce bekliyoruz. Söz konusu iddialar doğruysa yapılan bu atamalar ne ahlaki, ne etik ne de vicdanidir” dedi.

-KONUYU MECLİSE TAŞIDI

CHP’li Ali Mahir Başarır, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu önergesinde, iddialara ilişkin detaylar verdi. Kentte yer alan 13 ilçe, şehir hastanesi, ağız ve diş hastanesi vb sağlık kuruluşlarında 120 üst düzey yönetici kadrosu bulunduğunu hatırlatan CHP’li Başarır bunların yerine AKP’lilerin yakınlarının atandığını öne sürdü. Başarır torpil iddiaları atamasını şöyle açıkladı:

“07 Eylül 2020 tarihi itibarıyla bu kadrolarda görev yapmakta olan Milli Gençlik Vakfı ya da İmam Hatip Lisesi kökenli olmayan, ailesinde sosyal demokrat görüşlü kişiler olan, AKP milletvekilleri, il ve ilçe yöneticilerinin yakınları olmayan kişiler tamamen kadro dışı bırakıldıkları ve ibranamelerinin alındıklarına dair iddialar kamuoyunda konuşulmaktadır.

Toros Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün görevden alınıp yerine AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın bir yakının getirildiği, aynı hastanenin Kalite ve Destek Hizmetleri Müdürü’nün görevinden alınıp yerine AKP Toroslar İlçe Başkan Yardımcısı Emsal Şaşmaz’ın arşiv görevlisi olan eşinin getirildiği, Mut Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü’ne bir kişinin atandığı ancak AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın müdahalesi ile aynı gün içerisinde bu kişinin görevden alınıp yerine 1. Derecede bir akrabasının atandığı ve daha birçok Mersin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastanelerin ilgili üst düzey yönetim kadrolarına AKP İl ve ilçe yöneticilerinin yakınlarının atamalarının yapıldığı da kamuoyu tarafından konuşulmaktadır. Söz konusu atamaların gizlilik içerisinde yürütüldüğü ve bugün Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi’ne (ÇKYS) dâhil edilip oldubittiye getirileceği de iddialar arasındadır.”

Başarır, Bakan Koca tarafından yanıtlamasını istediği soruları şöyle:

-Yukarıda yazılı olan tüm iddiaların doğru olup olmadığı araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa sonuçları ne olmuştur? Araştırılmadıysa gerekli incelemeler başlatılacak mıdır?

-İddialar doğru ise söz konusu yönetici kadrolarına AKP milletvekilleri, AKP İl ve ilçe yöneticilerinin 1. ve 2. derece akrabaları ile yakınlarının atanması ne derecede ahlaki ve etiktir?

-Ülkemizde milyonlarca işsiz varken, söz konusu yönetici kadrolarına atanan kişiler, kamu vicdanının yaralanmaması adına görevlerinden alınacak mıdır? Alınmayacaksa gerekçeleri nelerdir?

-Torpille üst düzey yönetici kadrolarına ataması yapılan kişiler, bulundukları görev dâhilinde ne kadar liyakat sahibidirler?

Yapılan bu atamalar kadrolaşma ataması mıdır yoksa ihtisas ataması mıdır?

-Vatandaşlarımızın sağlığından sorumlu olan bu kuruluşlara, bu tür torpil atamaları yapılmasını tehlikeli buluyor musunuz? Bulmuyorsanız gerekçeleri nelerdir?

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv