Hava Durumu

:

:

:

Sabretti Başardı..Mahir Başarır!

Selahittin ÖZBOZKURT

Selahittin ÖZBOZKURT

21 Mayıs 2018 Pazartesi 12:15

Çok tanınmış bir isim değildi ama genç bir Avukat olarak İstanbul’da epeyce süksesi olduğu ifade edilen birisiydi. Kendisini tanıdığımda henüz çok gençti. Hoş şimdide yaşlı sayılmaz ama bundan 10 yıl önceden söz edersek oldukça genç sayılır. Çünkü şimdilerde 43 yaşında.

Kendisini benimle tanıştıran isim Tarsus’ta sosyal demokrat siyasetin en önemli kilometre taşlarından biri olan, Tarsus’un eski Belediye Başkanı Bedrettin Sarpkaya olmuştu.

Sarpkaya o zaman bana; “Al sana benim gençliğimi çağrıştıran idealist bir genç. Gelecekte Tarsus’a, Mersin’e, Türkiye’ye çok hizmetleri olur. Bu delikanlıya destek ol, elinden tut” diyerek telkinde bulunmuştu. O isim Avukat Ali Mahir Başarır’dı. Yani Cumhuriyet Halk Partisi’nin 3. Sıradaki Milletvekili adayı.

Kendisi ilerleyen zamanlarda benimle sık sık görüşmeye başladı. Dediğim gibi çok gençti ama hedefleri olan birisiydi. Hırslıydı. Bir süre sonra ideallerini görünce bir köşe yazısı yazdım ve “Bu gence dikkat edin. Ali Mahir Başarır CHP’nin önümüzdeki süreçteki parlayan yıldızıdır” şeklinde düşüncemi paylaştım.

Geçen zaman içinde Ali Mahir Başarır ile siyasetin de ötesinde “Ağabey-Kardeş” gibi olduk. Evimizin bir evladı gibiydi. İşi İstanbul’daydı ama her fırsatta Tarsus’a, Mersin’e geliyor, siyasi çalışmalarını sürdürüyordu. Elinden tutup, çok yere götürdüm, tanıştırdım, haber desteği verdim. Yüreği temiz, pırıl pırıl bir gençti. Özellikle doğup büyüdüğü Tarsus’a Belediye Başkanı olarak hizmet etmek istiyordu. Hatta o dönemlerde kendisini tanıştırmak ve Belediye Başkan adaylığında destek olmalarını istediğim bazı Milletvekilleri (beklide ileride kendilerine rakip olur diye) Mahir’i çok genç, hatta halk deyimiyle “tıfıl” görüyordu.

Ama her şeye rağmen Ali Mahir Başarır, Mersinliler ile, Tarsuslular ile gönül bağını son 10 yılda hiç koparmadı, tam tersine daha çok sıklaştırdı.

23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim, Ramazan ve Kurban Bayramları, 30 Ağustos, Anneler Günü, yeni yıl, öğretmenler günü, kısaca her türlü etkinliklerde Ali Mahir Başarır ve çalışma arkadaşlarını sahada yani sokaklarda, caddelerde, ev ve işyeri ziyaretlerinde, daha açıkçası halkın içinde, halktan biri gibi görüyorduk.

Yaşlısı, genci, kadını erkeği onu sokaklarda siyaset sahnesinde görüyordu. Kimi zamanlarda ise bilboardlarda…Bilboard fotoğraflarında eşi ve dünya tatlısı ikiz kızlarıyla yer alıyordu…

Hatta bazı kesimler bilboardlarda bu kadar görünmesini kimi zaman eleştiriyordu. Ama Ali Mahir Başarır, akıllı hamleler yapan bir görüntü verdi.

30 Mart yerel seçimleri öncesinde Ali Mahir Başarır siyaset sahnesinde müthiş bir performans gösterdi. Tarsus Belediye Başkan aday adayı olmuştu ve adaylık açıklamasını CHP ilçe binası önünde yaklaşık 2 bin kişiyle yapmıştı.

Bir aday adayının bu kadar kalabalığın katılımıyla yapması Tarsus’ta ilk kez görülmüştü. Sahada müthiş bir performans sergiliyordu ve doğrusunu söylemek gerekirse CHP’nin Tarsus Belediye Başkan adayı olmasına kesin gözle bakılıyordu.

Ama CHP kendisini aday göstermedi. Pes etmedi. Sabretti..”Sabretmeyi bilmiyorsan, başta kaybetmişsindir” diyordu.

Kendisini teselli etmek adına, “Sen, yаkını bir imаnlа, tаm bir rızа ile Allаh için çаlışmаyа muktedir olаbilirsen çаlış; şаyet bunа muktedir olаmаzsаn, hoşunа gitmeyen şeyde sаbırdа çok hаyır vаr. Şunu dа bilki başarı sаbırlа birlikte gelir. Zorluktа dа kolаylık vаrdır, bir zorluk iki kolаylığа аslа gаlebe çаlаmаyаcаktır. Üzülme, istediğin bir şey olmuyorsа, yа dаhа iyisi olаcаğı için; yа dа gerçekten olmаmаsı gerektiği için olmuyordur. Sen dаrdа olduğun vаkitlerde, sаnа bаhşedilmiş olаnlаrlа elinden geleni yаpаrsın, en güzel çаreleri düşünürsün uygulаrsın fаkаt yine bir şeyler olmuyorsа, kendini yerden yere vurmаn iyi bir durum değildir. Sаbırlа uygulа sаnа verilmiş olаnlаrı, o аnki imkаnlаrınlа. Her imkаnlаrını denediğin hаlde olmuyorsа, ondа senin için belki dаhа değişik güzellikler olаcаktır, veyа senin için hаyırlısı neyse, o olаcаktır.” demişimdir.

Her neyse gelelim bugünlere. Ali Mahir Başarır 30 mart yerel seçimlerde aday gösterilmemesine rağmen hedefinde geçmişten bu yana Tarsus Belediye Başkanlığı düşünüyordu.

10 yılı aşkın süredir sabırla mücadeleyi birleştirdi. 2019 Martında yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkan adaylığı düşünüyordu. Fakat Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin 24 Haziran 2018’e alınmasıyla birlikte çok doğru bir hamla yaparak Milletvekili aday adayı oldu.

Bugün açıklanan listelerde ise 3. Sıraya yerleştirildi. Ali Mahir Başarır’ın 3. Sıradan gösterilmesi Tarsuslular’ı gerçekten sevince boğdu. Kendisini tebrik ediyorum. Allah muvaffak etsin. Allah yolunu açık ve aydınlık eylesin.

Son olarak söyleyeceğim şudur ki; “Seni iki şey anlatır: Hiçbir şeyin yokken gösterdiğin sabır, her şeyin varken sergilediğin tavır”…

Bahtında, yolun da açık olsun…

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv