Hava Durumu

:

:

:

Hasan Karamehmet Okulu Eski Binası Onarılmalı

05 Kasım 2019 Salı 15:15

HABERSPOTU.COM- Binanın güçlendirilerek onarılması kararı Milli Eğitim Bakanlığımızın Bilişim Sistemleri Modülünde yer almaktadır. Bu konudaki hazırlanan teknik raporları ve binanın onarılarak güçlendirilmesi için şehrimizde göreve başlayalı az bir süre olmasına rağmen kentin sorunlarına son derece duyarlı olan Kaymakamımız sayın Kadir Sertel Otcu'nun bu önemli sorunu çözüme kavuşturup,

Hasan Karamehmet Okulu Eski Binası Onarılmalı

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- Tarsus’ta 1926 yılında Duatepe ilkokulu olarak yaptırıldıktan sonra eğitim ve öğretime başlayan, ancak daha sonra Karamehmet Ailesi tarafından yeni bir bina yaptırlıp, binanın Milli Eğitime bağışlanmasıyla Hasan Karamehmet İlkokulu adını alan yeni okulda ikili eğitim yapılması öğrencileri mağdur etti.

Hasan Karamehmet İlkokulu yeni binasında binin üzerinde öğrencinin eğitim öğretim görmesiyle birlikte, sabah çok erken saatlerde başlayan eğitim, akşam ise geç saatlerde öğrencilerin evlerine gitmesine neden oluyor.

Eski adı Duatepe ilkokulu olan binanın onarılıp, yeniden eğitim ve öğretime açılması için veliler yaklaşık 2 yıldır yetkililer düzeyinde girişimlerde bulunurken, konu kamuoyuna 2 yıldır basın aracılığıyla duyuruluyor.

Binin üzerinde eğitim öğretim gören Hasan Karamehmet İlkokulu yeni binası fiziki olarak ikili eğitime olanak sağlamadığı için eski binasının onarılarak yeniden eğitim ve öğretime hizmet vermesini isteyen veliler, 2 yılı aşkın bir süredir verdikleri mücadelenin artık sonuçlanmasını istiyor.

Teknik açıdan güçlendirilmesi gerektiği için birkaç yıldır kullanılmayan binada daha önceki yıllarda yetkililer incelemelerde bulunduğunu belirten veliler, “Bu seçkin okulumuz yaklaşık 6 mahalleden kayıt alarak eğitim ve öğretim vermektedir. Söz konusu 6 mahallede başka okul bulunmamaktadır. B Blok olarak nitelenen ve yaklaşık 7 yıldır kullanılmayan bina 2002 yılında eğitim öğretime açılmış olup, 2013 yılının Aralık ayına kadar 2 bina ile eğitim ve öğretim verilirken, B Blok diye nitelenen eski Duatepe okulu binasının tavanının çökmesi nedeniyle eğitim ve öğretime kapatıldı” dediler.

Kapatılan eski okul binasının faaliyetteyken tekli eğitimin yapıldığını, ancak daha sonra ikili eğitime geçildiğini ifade eden veliler, binanın onarılmasıyla ilgili raporların tanzim edildiğini, ancak şimdiye kadar güçlendirme işleminin yapılmamasına üzüldüklerini söylediler.

B Blok olarak nitelenen eski okul binasının depreme karşı dayanıklılık performansının incelendiğini, yapılan değerlendirme sonucu binanın ekonomik ve teknik açıdan güçlendirme çalışmasının yapılmasının uygun görüldüğü takdirde yeniden eğitim ve öğretime açılmasının mümkün olduğunu dile getiren veliler, “Okulumuzun tekli eğitime geçmesi ve kullanılmayan B Bloğunun aktif hale getirilmesi ve böylece geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız için onarıma ihtiyaç bulunmaktadır. Binanın güçlendirilerek onarılması kararı Milli Eğitim Bakanlığımızın Bilişim Sistemleri Modülünde yer almaktadır. Bu konudaki hazırlanan teknik raporları ve binanın onarılarak güçlendirilmesi için şehrimizde göreve başlayalı az bir süre olmasına rağmen kentin sorunlarına son derece duyarlı olan Kaymakamımız sayın Kadir Sertel Otcu’nun bu önemli sorunu çözüme kavuşturup, yaşanmakta olan sıkıntının giderilmesi için girişimlerde bulunacağına inanıyoruz” diye konuştular.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv