Hava Durumu

:

:

:

Kaderine Terkedilen Tarsus Kültür Merkezi'nin Hali Halkı Çileden Çıkardı

04 Mayıs 2021 Salı 11:49

NESLİHAN ÖZBOZKURT HABERSPOTU.COM- Yaklaşık 30 yıl önce dönemin Tarsus belediye Başkanı Bedrettin Sarpkaya'nın özel proje çizdirerek, yine dönemin Kültür Bakanı D. Fikri Sağlar ile yaptığı görüşmeler sonucu hayata geçirilen ve uzun yıllar kentin sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklerine ev sahipliği yapan Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi, son yıllarda tadilat yapılacağı gerekçesiyle kaderine terk edilmesine Tarsuslular isyanlarını artık yüksek sesle dillendirmeye başladı.Kaderine terk edilen Tarsus Kültür Merkezi'nin Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne devri isteniyor.

Kaderine Terkedilen Tarsus Kültür Merkezi'nin Hali Halkı Çileden Çıkardı

NESLİHAN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- Yaklaşık 30 yıl önce dönemin Tarsus belediye Başkanı Bedrettin Sarpkaya’nın özel proje çizdirerek, yine dönemin Kültür Bakanı D. Fikri Sağlar ile yaptığı görüşmeler sonucu hayata geçirilen ve uzun yıllar kentin sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklerine ev sahipliği yapan Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi, son yıllarda tadilat yapılacağı gerekçesiyle kaderine terk edilmesine Tarsuslular isyanlarını artık yüksek sesle dillendirmeye başladı.

2 yıl gibi kısa bir süre içinde bitirilmiş olmasına rağmen, açılışı sürekli ötelenen ve dönemin Tarsus Gazeteciler Cemiyeti Yönetiminin açılışı için Ankara’yı su yolu yaptığı Kültür Merkezi için yine o dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından açılışı yapılmıştı.

30 Nisan 1998 tarihinden 2018 yılına kadar çok sayıda kültürel ve sosyal etkinliğe ev sahipliği yapan; içerisinde 475 kişilik büyük, 190 kişilik küçük salonu, kütüphanesi bulunan ve sergi salonu ile çok amaçlı kullanılabilen farklı bölümlerin de yer aldığı 75. Yıl Kültür Merkezi, o tarihten itibaren tadilat gerekçesiyle kapatıldı. Yapımında milyonlarca lira harcanan Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi, 3 yıldır resmi kurumlar arasındaki iletişim ve yönetişim eksikliği nedeniyle kaderine terk edilmiş durumda.

Geçen yıl Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın da Tarsus belediyesine devredilmesi için girişimlerde bulunduğu Tarsus’un sosyal ve kültürel hayatının attığı bir mekân olan 75. Yıl Kültür Merkezi’yle ilgili gerekli olan ve aciliyet gerektiren tadilat çalışmalarının bir türlü başlatılmamasına tepki gösteren vatandaşlar, “Kültür Bakanlığı’nın burasıyla ilgili bir tadilat planı yoksa, tahsisini Büyükşehir Belediyesi’ne versin” diyorlar.

Bu derece büyük bir kültür merkezinin, herkesin gözü önünde kaderine terkedilmesine gönüllerinin razı olmadığını ileri süren vatandaşlar, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi’ni adına yakışır bir hale getirmek için tahsisini istedi. Fakat ne Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis veriliyor, ne de en ufak bir çalışma yapılmıyor. Bir ülkenin kalkınmışlığı, kültür ve sanata verilen değerle eş tutulur” dediler.

Şimdiye kadar tadilat konusunda en ufak bir adım atılmamasına da bir anlam veremediklerini de söyleyen vatandaşlar tepkilerini şöyle dile getiriyorlar;“Bu kadar masraf yapılarak Tarsus’un sanat hayatına değer katan böyle bir kültür merkezinin kapalı tutulması hepimizi üzdüğü kadar düşündürüyor da. Tadilat nedeniyle kapattılar ama ellerini sürmediler. Vatandaş olarak bilgilenmek istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi burayı tekrar hizmete sunmak için tadilatını yapmaya hazır olduğunu, ancak bunun için tahsisin kendilerine verilmesi gerektiğini söylüyor. O zaman verin tahsisi Büyükşehir’e. Onlar tadilatını yapıp halkın hizmetine sunsunlar”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv