Hava Durumu

:

:

:

Kursu Bitirdiler Devlet desteğiyle Genç Girişimci Oldular

18 Nisan 2021 Pazar 16:56

HABERSPOTU.COM- TARSUS Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Tarsus Belediyesinin işbirliği ile açılan Mantar yetiştiriciliği kursuna katılanların bir bölümü kendi tesislerini açarak, girişimci oldu.

Kursu Bitirdiler Devlet desteğiyle Genç Girişimci Oldular

NESLİHAN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- TARSUS Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Tarsus Belediyesinin işbirliği ile açılan Mantar yetiştiriciliği kursuna katılanların bir bölümü kendi tesislerini açarak, girişimci oldu.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Gürsoy, Damlama köyü Dörtler mevkiinde 2 yıl önce mantar kursunu bitirip, genç kadın girişimci desteğinden faydalanan Dilek Ekici ile Topaklı köyünde TKDK desteğiyle kurulan tesisin işletmecisi Rifat Demir’i ziyaret etti.

Genç kadın girişimci Dilek Ekici yaptığı konuşmada, “Halk eğitim merkezine müracaat ettim istiridye mantarı yetiştirebilmek için kurslara katıldım. Kursu bitirdim ve kursu bitirdikten sonra kadın girişimci olmaya karar verdim. İlçe il Tarım Müdürlüğü'ne müracaat ettim. Müracaatım kabul edilip onaylandı. Ondan sonra hibe aldım ve hibeyi aldıktan sonra istiridye mantar tesisimizin çadırını kurduk. Kompost tesisi kurup mantar yetiştirmeye başladık. Gördüğünüz gibi güzel de oldu. Güzel yetişiyor çok şükür. Mantarımızı yetiştirdikten sonra hasadımızı yapıyoruz ve hallere götürüp satıyoruz. Bu arada halden gelip götüren de yani satın alan da oluyor. Yani satışımızda hiçbir sıkıntı yok, pazar sıkıntımız yok çok şükür. Yılda 3 kez mantar yetiştiriyoruz. Her dönem üç buçuk ton dolayında rekoltemiz oluyor. Yılda 10 ton gibi mantar elde ediyoruz. Eşimle birlikte yetiştiriyoruz, eşimle beraber geliyoruz, çalışıyoruz, yetiştirip topluyoruz. Böylece aile ekonomisi konusunda katkımız oluyor. Eşime yardımcı da oluyorum yani yaptığımız iş ev geçindiriyor diyebilirim. Çok şükür para kazanmaya başladık. Önümüzdeki sezon Eylül ayında iki odamız daha olacak kısmet olursa. Dışarıya kompost yapımına da başladık. Güzel yetişiyor yaptığımız kompostlardan şikayet almadık. Bayan girişimci olarak çok memnunum. Devletimize çok teşekkür ediyorum katkılarından dolayı. Genç girişimci bayanların artmasını isterim. Tabii ki herkesin evine katkıda bulunması çok daha iyi olur” dedi.

Topaklı mahallesinde TKDK desteği ile kurulan tesiste yılda 160 ton mantar üretimi yapan Rifat Demir, “Mersin Tarsus ilçesinde Halk eğitim merkezi ve belediyenin destekleri ile açılan kursa gidip sertifikamı aldım. Bin 800 metrekare kapalı alanda devletin de desteği ile yılda 160 ton mantar üretiyorum. Bunu toptancılara toptan olarak kilosu 9 liraya Ankara'ya satıyoruz. Bu şekilde gönderiyoruz, pazar sorunumuz yok. Kompost tesisimiz 5 bin ton kapasiteli fakat yetmiyor. Tesisimiz 20 odalı olduğu için kompost satışı yapamıyoruz, kendimize ancak yetiyoruz. Biz de kompost tesisimizi daha da büyütüp tesisimizi yıllık 200-250 tonlara ulaşacak şekilde büyütmeyi düşünüyoruz. Girişimci olmak isteyenler pazarlarını güzel buldukları takdirde girişimci olsunlar. Yeter ki pazarlarını bulsunlar kompost kaliteli olursa para kazandıran bir iş olarak güzel yapılır” diye konuştu.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Gürsoy ise meslek kurslarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Tarsus Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak mesleki eğitim kurslarına büyük önem veriyoruz. Bunlardan bir tanesi de Genç Girişimcilerimize istihdam yaratmak için açtığımız mantar yetiştiriciliği kursu. Son 5 yıl içinde Tarsus'ta 993 kursiyerlerimize mantar yetiştiriciliği kursu sertifikası verdik. Bu kursiyerlerimizden 100 tanesi şu anda mantar üretimi yapmaktadır. 10 kursiyerimiz ise bunların ticaretini yapmaktadır. Ürettikleri mantarları üretim tesislerinden alarak yurt içinde pazarlamasını yapmaktadırlar. Yine 5 kursiyerimiz kompozit üretimi yaparak ürettikleri kompozitleri mantar üretim tesislerine satmaktadırlar. 4 kursiyerimiz ise bunların tesislerini kurmakta, Anahtar teslimi olarak teslim etmektedir. Son 5 yıl içerisinde Halk Eğitim Merkezi ve Tarsus Belediyesi işbirliği ile açtığımız kurslarda Tarsus'taki genç işsizlere istihdam yaratmaktayız Bu nedenle Tarsus Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak tüm Tarsus'taki gençlerimizi kurslarımıza bekliyoruz. Her zaman dediğimiz gibi her yerde herkes için eğitim diyoruz”.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv