Hava Durumu

:

:

:

Onur Özbozkurt'un Politik Risk Makalesi Economics, Finance, Politics” dergisinde

06 Nisan 2020 Pazartesi 12:47

HABERSPOTU.COM- Tarsus Üniversitesi Öğretim Üyesi, politik risk ve strateji uzmanı Dr. Onur Başar Özbozkurt tarafından gerçekleştirilen,“Uluslararası İşletmecilik Perspektifinden Politik Risk: Türleri, Değerlendirilmesi ve Yönetimi” başlıklı, Türkiye'nin en kapsamlı politik risk makalesi “Economics, Finance, Politics” dergisinde yayınlandı.

Onur Özbozkurt'un Politik Risk Makalesi Economics, Finance, Politics” dergisinde

NESLİHAN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- Tarsus Üniversitesi Öğretim Üyesi, politik risk ve strateji uzmanı Dr. Onur Başar Özbozkurt tarafından gerçekleştirilen,“Uluslararası İşletmecilik Perspektifinden Politik Risk: Türleri, Değerlendirilmesi ve Yönetimi” başlıklı, Türkiye’nin en kapsamlı politik risk makalesi “Economics, Finance, Politics” dergisinde yayınlandı.

Tarsus Üniversitesi Öğretim Üyesi, Dr. Onur Başar Özbozkurt, gerçekleştirdiği çalışmanın, hedef pazarların seçimi ve işletmelerin uluslararası düzeydeki faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi sürecinde karşılaşabilecek politik risk türlerinin tanımlanması, olası politik risk durumunda değerlendirme gerçekleştirilmesinin önemi ve politik risklere karşı stratejik yönetim araçlarının etkili bir şekilde uygulamaya konulmasına ilişkin işletmelere rehberlik etmesi ve yol gösterici olmasını beklediğini ifade etti.

Dr. Özbozkurt “Politik riskin bileşenleri yıkıcı etkisini gelecekte de sürdürecek”

Ev sahibi ülke hükümeti kaynaklı uygulamalar, hükümet politikaları, istikrarsızlık ve terörizm gibi bileşenlerin, uluslararası işletmecilik mantığını çok farklı bir istikamete taşıyacak potansiyele sahip olması sebebiyle politik risklerin işletmeler üzerinde, gelecekte de sahip olduğu yıkıcı etkiyi sürdüreceği dikkat çekmektedir.

“Politik risk global gelişmelerle amorflaştı”

Politik riskin, bu şekilde çok boyutlu hale gelmesinin arka planında yer alan neden, riskin bu bileşeninin global gelişmelerle amorflaşması, yani ölçülmesi güç, adeta şekilsiz bir olgu haline dönüşmesidir. Eski, olguyu tanımlayamayan, riski karşılayamayan bir politik risk algılama yaklaşımının bu çok boyutluluk karşısında yetersiz kalacağı aşikârdır. Farklı bir ifadeyle, öngörülemez bir gelecek inşasının imkânsızlığından hareketle, işletmelerin öncelikli olarak, politik riskin yıkıcı etkisine karşı proaktif davranarak bir dizi önlem geliştirmesi zorunluluk haline gelecektir.

“Riski sadece ölçmek değil stratejik olarak yönetmek önemini artıracak”

Riskin doğru bir şekilde tanımlanması, faaliyet öncesi ve faaliyet sonrası rutin olarak değerlendirilmesi ve etkili bir şekilde yönetimi doğrultusunda,yüksek risklerin ve anlık olarak meydana gelebilecek değişimlerin çarpan etkisiyle önemli fırsatların ortaya çıkması durumunda tehditlerin fırsata dönüştürülmesi veya risk mitigasyonu sağlanabilecektir. Nitekim, riski sadece ölçmek tek başına yeterli olmayacak riskin aynı zamanda doğru stratejik araçlara başvurularak yönetilmesi de önem taşıyacaktır.

“Olası politik olaylar ve muhtemel etkiler derinlemesine ele alınmalı”

Temel olarak, genel istikrarsızlık riski, mülkiyet ve kontrol riski, işletim riski ve transfer risk türlerinden oluşan politik risklere karşı daha dikkatli olunması; bu dört temel politik risk bağlamında işletme ile ilgili sorunların, olası politik olayların ve muhtemel etki ve tepkilerin aşama aşama ve derinlemesine olarak değerlendirilmesi, uluslararası işletmelere önerilmektedir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda, gerektiği durumlarda entegre veya korumacı stratejilerden faydalanılması ve hem entegre hem korumacı/savunmacı stratejilerin bir arada kullanılmasının önem arz ettiği durumlarda ise kombinasyon stratejilerine başvurulması tavsiye edilmektedir.

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv