Hava Durumu

:

:

:

Tarsus’ta Hayvan Hakları Savunucuları:Canlarımızı Vermeyiz

11 Kasım 2018 Pazar 17:37

HABERSPOTU.COM- Tarsus'ta faaliyet gösteren Hayvan Hakları Savunucuları platformu yöneticileri, Hayvanları Koruma Kanunu'nun hayvana şiddete ceza bölümündeki değişikliklerle ilgili bazı maddelere karşı çıktıklarını açıkladılar.

Tarsus’ta Hayvan Hakları Savunucuları:Canlarımızı Vermeyiz

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM- Tarsus’ta faaliyet gösteren Hayvan Hakları Savunucuları platformu yöneticileri, Hayvanları Koruma Kanunu’nun hayvana şiddete ceza bölümündeki değişikliklerle ilgili bazı maddelere karşı çıktıklarını açıkladılar.

Tarsus Hayvan Hakları Savunucuları Platformu Sözcüsü Av. Damla Özdemir ve Yönetici Av. Aliye Özcan, Atatürk caddesi, Yarenlik alanında yaptıkları basın açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hayvanları Koruma Kanunu'nun hayvana şiddete ceza bölümündeki değişikliğine dair "Bu kanun neyi bekliyor" talimatını fırsat bilen Tarım Orman Bakanlığı bürokratları, sahipsiz hayvanlar için adeta katliam, sürgün ve ölüm içeren maddeleri koydukları kanun tasarısını kağpalı kapılar ardında ve STK’lardan gizli olarak hazırlamaktadırlar. Bu süreçte, 300'e yakın hayvan hakları gurup, platform, ve STK bir araya gelerek Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu 'nu oluşturduk.” dediler.

Hayvan hakları savuncuları olarak can vereceklerini, ancak canlarını vermeyeceklerini belirten Av. Aliye Özcan, “Can dostlarımızı, esarete, sürgüne, ölüme göndermelerine izin vermeyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın bu duruma müdahale etmesini bekliyoruz.” dedi.

Geçmişte hayvanlar için vakıflar kuran, birçok dünya ülkesinden önce hayvana şiddete yaptırımlar getirmiş olan, hayvana merhamette dünyaya nam salmış olan toplumsal belleğimizi yok sayarak, âdeta toplumumuza ihanet edermişçesine, hayvanları SÜRGÜN, ESARET ve ÖLÜMLERE mahkum etme belediyeler tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile sürdürülüyor. 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, hayvanlara yönelik şiddet ve işkencelerin artması karşısında, yasanın TCK kapsamına alınması ve hayvanlar için daha iyi koşulların sağlanması bağlamında "Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın" talimatını FIRSAT bilen Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları, yine HAREKETE geçip, sokak hayvanları için KATLİAM maddelerini Hayvanları Koruma Kanunu'nu değiştirmek için tasarılarına eklediler.

Bırakın Anadolu'yu, Ankara'da bile bir tek belediyenin ölüm kampı barınağına gitmemiş olan, uygulamalardan ve ölüm koşullarından habersiz bakanlık bürokratları, kapalı kapılar ardında STK'lardan ve kamuoyundan gizleyerek bu KATLİAM KANUN TASARISINI ölüm maddeleri ile Cumhurbaşkanlığı'na ve TBMM'ye sunma hazırlığındalar.

Belediye bütçelerine resmen ZEHİR ve KIYMA parası konarak sokaklardaki hayvanların zehirlenerek öldürüldüğü ülkemizde, 2004 yılında çıkartılan Hayvanları Koruma Kanunu ile, sokak hayvanı sayısının zehirleyip öldürerek değil, bilimsel ve tıbbi koşullarda KISIRLAŞTIRMA operasyonları ile kontrol altına alınması hükme bağlandı. Fakat Ankara, İstanbul ve İzmir gibi en büyük belediyeler bile, kanunu uygulamadıkları gibi, büyük önem taşıyan 6. MADDE hükmü olan KISIRLAŞTIRMAYI yapmadılar, hayvan sayısı artıp vatandaş şikayet ettikçe, hayvanları toplayıp öldürüp yok ettiler; ölüm barınaklarında esir ettiler; dağa, taşa, ormanlara ve başka ilçelere attılar.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, UYGULANMAYAN KANUNU UYGULATMAK ve görev yapmayan belediyelere GÖREV YAPTIRMAK yerine, hayvanlara ŞİDDET ve VAHŞETİN durması için kanunun TCK'ya alınması her gündeme geldiğinde, 6. MADDEYİ değiştirip, SÜRGÜN- KATLİAM maddelerini tasarıya ekleme çabasına girmektedirler.

Önce 100.000'lerce hayvanı toplayıp, ormanlarda oluşturulacak dev açık hava hapishanelerine doldurma ve sonraki dönemde yine 100.000'lerce hayvanı şehir dışlarındaki beslenme alanlarına sürgün etmeyi içeren tasarılar, o dönemde başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımız'ın talimatları ile durduruldu.

Şimdi ise, "İZLE-DENETLE" kılıfı altında 100.000'lerce hayvanın DEVASA TOPLAMA KAMPLARINA kapatılmasını içeren YASA TASARISININ KATLİAMLAR getireceğini ve bunun yanında sokak hayvanı sayısında da artışlara sebep olarak kırsalda yaşayan halktan gelen şikâyetleri çözmekten ziyade büyüteceğini Sayın Cumhurbaşkanımız'a duyurmak istiyoruz.

Önerilmesi bile insanlık suçu olan SÜRGÜN ve KATLİAM yasasına karşı, 300'den fazla STK, gurup ve platformdan oluşan Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu olarak, tek yumruk olarak meydanlardayız. Bu yasa tasarısının TBMM'ye sunulmaması için "KATLİAM YASA TASARINA HAYIR! CAN VERİRİZ, CANLARIMIZI VERMEYİZ" diye bir kez daha haykırıyor, tasarının STK'ların görüşlerinin de alınarak hazırlanmasını, Anadolu'nun merhamet geleneğine uygun, çağdaş ve dünyaya örnek bir hayvan hakları kanunu için taleplerimizi kamuoyuna sunuyoruz.” diyerek, konuya ilişkin taleplerini şöyle açıkladı:

“Kanun TCK kapsamına alındığında cezalar 2 yıl 1 aydan başlamalı, sahipsiz hayvanların kısırlaştırılmaları ve alındığı yere bırakılması esas alan 6. maddeye dokunulmamalı, kanunu uygulamayan belediyelere Bakanlığın idari yaptırımı olmalı ve hayvana şiddet vahşet uygulayan belediye görevlileri de ceza kapsamına alınmalı, yasa tasarısı STK ların görüşleri alınarak tüm tür hayvanların haklarını koruyacak şekilde hazırlanmalı, Hayvanat Bahçeleri, Sirkler, Yunus Parkları, Petshoplar, Üretim Çiftlikleri, Avcılık, Deney ve tüm hayvan hakları ihlalleri son bulmalı, öldürülen, işkence gören, tecavüz edilen, çalıştırılan, sömürülen, ihlale uğrayan her bir hayvanın başta yaşam hakkı olmak üzere tüm hakları koruma kapsamına alınmalıdır.”

 

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv