Hava Durumu

:

:

:

Tarsus'un İlk Ari Sertifikalı Best Tesisine Kaymakam Ünal'dan Ziyaret

17 Aralık 2018 Pazartesi 10:32

HABERSPOTU.COM- Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus'un ilk ve tek Ari İşletme sertifikalı tesisi olan Best Süt Ürünleri büyükbaş tesislerinde incelemelerde bulundu.

Tarsus'un İlk Ari Sertifikalı Best Tesisine Kaymakam Ünal'dan Ziyaret

SELAHATTİN ÖZBOZKURT

HABERSPOTU.COM-  Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus’un ilk ve tek Ari İşletme sertifikalı tesisi olan Best Süt Ürünleri büyükbaş tesislerinde incelemelerde bulundu.

Tarsus’un girişimci firmalarından Okyaylar Gıda Sanayinin sahiplerinin çocuklarının kurduğu Camilimanda köyündeki Ari İşletme sertifikalı mandrada incelemelerde bulunan Kaymakam Yüksel Ünal, Ari İşletme Sertifikası ile birlikte karantina ünitesine sahip, hayvanların kayıt altına alındığı, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denildiğini belirterek, “Tarsus’ta ilk olarak bir büyükbaş işletmesi  ‘Ari İşletme’ sertifikası aldı. 2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ortak proje başlatarak ülkemizdeki hayvancılığı daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale getirmek için Hastalıktan Ari İşletme sertifika programına başlamışlardır. Proje kapsamında, işletmeler 6 ayda bir tam teşekküllü sağlık taramasından geçirilir, bağımsız laboratuarlar tarafından her hayvandan alınan kanlar analiz edilir, tüm sonuçlar temiz çıktığı taktirde işletme "Hastalıktan Ari İşletme Belgesi" almaya hak kazanır ve işletmedeki her hayvan devlet tarafından maddi olarak desteklenir.  Bu bağlamda genç girişimci olan Reyyan Okyay Demir, eşi ve kardeşleri tarafından kurulan bu tesis şehrimizin, bölgemizin ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisine de önemli katkı sağlayacaktır” dedi.                                 

Tesislerin yöneticisi ve ortağı olan Reyyan Okyay Demir, “İşletmemiz 2015 yılında faaliyete geçmiştir. 17 dekar arazi içerisinde 400 baş hayvan kapasitesi ile faaliyete başlayan firmamız, ülkemizin ihtiyaç duyduğu üstün nitelikli sığır yetiştiriciliğini ve yüksek kaliteli süt üretimini misyon edinmiştir. Bu bağlamda, son teknoloji 2 robotlu sağım sistemi, otomatik buzağı besleme robotu, yarı açık padokları, karantina ve doğum üniteleri, genç hayvan ahırı, mobil sağım cihazları, aşı yolu, hayvan refahı için otomatik tımar makineleri ve fanları, dijital tartım cihazları, muayene ve gözlem üniteleri, otomatik yemleme sistemi ve 2000m3 gübre çukurları mevcuttur. 3D modelleme gibi modern aletlerle donatılmış laboratuvara sahip olan işletmemizde; gebelik takibinden, hayvan beslenmesine kadarki tüm aşamalarda tam anlamıyla izlenebilirlik sağlanarak hayvan kalitemizin en üst standartlara taşınması hedeflenmektedir.” şeklinde konuştu.

Reyyan Okyay Demir, “Best Süt işletmemiz, müşteri tercihlerini ön planda tutup Simental ırkı inekler ile yola çıkmıştır. Simental ineklerinin sütü, Holstein ırkına göre yoğun olup, daha yüksek yağ ve protein oranına sahiptir. İşletmemiz yüksek kaliteli düve yatırımını, lineer skorlama ve pedigri araştırması yapıp, müzayede hayvanı alarak yapmıştır. Firmamız, bünyesine 4 adet daha sağım robotu ekleyip, sağmal sayısını  420, toplam hayvan varlığını 1000 başa çıkarmayı hedeflemektedir.” diyerek, şöyle konuştu:

“Firmamız 15 yıllık veteriner hekimlik tecrübesine sahiptir. 2014 yılından bu yana da reprodüksiyon, gebelik takibi, suni tohumlama ve doğum konularında uzmanlaşmış bir ekibi bünyesinde bulundurmaktadır. İşletmemiz, 2017 yılında 100kWp gücünde lisanssız GES yatırımını tamamlamış olup ilerleyen yıllarda Biyogaz yatırımı ile elektrik üretiminin yanı sıra bölgemiz ihtiyacına yönelik organik gübre üretimini de faaliyete geçirmeyi hedeflemektedir. Tarsus’taki ilk hastalıktan ari işletme olup, bölgedeki ilk hastalıktan ari simental çiftliği olmuştur. Hastalıktan ari işletme, karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, teknik ve hijyenik şartlara sahip, tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları bakanlıkça belirlenen hayvancılık işletmeleridir. Süt işletmemiz faaliyette bulunduğu gıda ve hayvancılık sektörlerindeki sorumluluklarını yerine getirmeyi ilke edinmiştir. Ülkemiz hayvancılığını modern çağın gereksinimlerinden olan ET uygulamasını geliştirmek ve bölgede bir ilk olup, örnek bir işletme olarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlama vizyonu ile yol almaktadır.”

 

Okuyucu Yorumları

(0 yorum)
600
Gönder
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan haberspotu.com sorumlu tutulamaz.

Arşiv